Лічильники

Турецьке золото

Золото з-за кордону у нашій країні користується величезним попитом. Люди, купуючи турецькі прикраси, зовсім не звертають уваги на масу ювелірного виробу.

В інтернеті про нього ходять легенди. Причому починаючи від похвали його високій якості та низькій ціні до барвистих прокльонів на його адресу. Багато туристів купують тури в Туреччину саме заради турецького золота. Проте, згідно з офіційною статистикою, у 60% золотих виробів, які ввозяться з Туреччини, мають реальний зміст золота значно нижчий від вказаної на них проби.
Тож виникає запитання: так що ж таке турецьке золото – вдала покупка чи гроші викинуті на вітер?

Найперше маємо зрозуміти, що в золота національності немає. «Турецьким» золото називається не тому, що його видобули там (золото в Туреччині «не водиться»), а тому, що турецькі ювеліри роблять з ним все можливе і неможливе в міру своєї фантазії.

А фантазія у них, треба вам сказати, дійсно багата. Ви коли-небудь бачили так зване «крапельне золото»? Таке відчуття, що тонкі, ніжні, ажурні узори прикрас ніби зроблені не руками людини, а якоюсь чарівною силою. Видовище приголомшливе. А витончені штучки з лимонного, рожевого, білого, бузкового, зеленого, блакитного золота - хіба можна просто пройти повз такої пишноти?

Ну а якщо до всього цього додати ще трохи камінців: діамант, рубін, сапфір, смарагд, олександрит, сапфір, благородний опал, гранат та ін. … голова не запаморочилася? І це ви ще не бачили, а якщо побачите, то голова не тільки закрутиться - ви її взагалі втратите.

Ось чому на вулицях Туреччини так часто можна побачити європейських туристів, просто обвішаних всілякими золотими брязкальцями. Чому ж так багато туристів їде в Туреччину тільки за ним, за турецьким золотом - омріяним, чарівним, незрівняним і ... дешевим?

А от щодо дешевизни потрібно сказати окремо. Так, турецьке золото на порядок дешевше, ніж, наприклад, у Києві: те, що коштує 2000 у.о в столиці, у Туреччині можна придбати за 500 у.о. АЛЕ! Ось це «але» і є причиною всіх відмінностей щодо якості турецького золота.

Все залежить від того, дивлячись що, дивлячись де і дивлячись для чого ви купуєте. Якщо вам важливіше якість, золото - це ваш капітал і довгострокові вкладення, і ви хочете бути впевненим у пробі, гарантії, то купувати золото потрібно однозначно в спеціальних ювелірних магазинах. За бажанням покупця, золото при ньому перевіряється сучасним детектором, а на всі вироби видається сертифікат якості міжнародного зразка та гарантія. Протягом 5-ти років вироби приймаються назад за ціною, яку ви заплатили (треба тільки зберегти товарний вигляд виробу і сертифікат торгового центру). Звичайно, в таких торгових центрах, ювелірні прикраси коштують не дешевше ніж у нас в країні. Найбільші ювелірні торговельні площі знаходяться в Анталії, тому туристам, які відпочивають в Ларі, Кунду, Белеку, Бельдібі, Кемері і околицях радиться відвідати саме ці площі.

Якщо ж ви шукаєте, де дешевше, і вам не дуже важлива якість, а важливіше кількість і візуальна краса виробів, якщо ви купуєте золото не як коштовність, а щоб просто порадувати себе улюблену і друзів-рідних-близьких, то не поспішайте купувати прикраси у дорогому ювелірному магазині. Напевно вам попадеться таке ж у крамниці чи на ринку в половину дешевше.

Але при цьому врахуйте, що і якість, відповідно, може бути нижче (хоча на зовнішньому вигляді це, як правило, не позначається). Не хочу сказати, що вам впарять зовсім вже фуфел (відверті підробки в Туреччині зустрічаються рідко), але у випадку поломки в ювелірних майстернях такі прикраси беруть неохоче. Хоча цей варіант цілком підійде як подарунковий - на невелику суму можна набрати море недорогих і красивих золотих прикрас. А дарованому коневі, як то кажуть ...

Корисно знати: У міжнародній торгівлі замість проби використовується каратна система, в якій за сто відсотків взяті 24 одиниці. Наприклад, золота проба 14 карат означає, що в 24 одиницях сплаву міститься 14 одиниць золота і 10 одиниць одного або декількох легуючих металів. Чим вище число каратів, тим вище відсоток вмісту золота в прикрасах.

Золото 24K - чисте золото-99,9%.
Золото 18K - містить 18 частин золота і 6 частин додаткових металів, що відповідає 75% золота - 750 пробі.
Золото 14K - містить 14 частин золота і 10 частин додаткових металів, що відповідає 58,3% золота - 585 пробі.
Золото 9K - містить 9 частин золота і 15 частин додаткових металів, що відповідає 37,5% золота - 375 пробі.
Саме від неї залежить ціна виробу і його якість. Вага привозного золота менша, ніж українського, тому ціна та якість – теж.
Не варто сподіватися на те, що розірваний ланцюжок чи зламані сережки у будь-яку хвилину можна відремонтувати. Ювелірні вироби не завжди підлягають ремонту. “Безнадійними” є пустотілі імпортні прикраси, якщо вони дуже деформовані або розірвані.
Ювеліри радять купувати лише вітчизняне золото, адже воно якісніше, надійніше і служитиме довше. Проте не варто сліпо довіряти нашим ювелірним магазинам, адже під бірками неіснуючих ювелірних заводів і у нас продають пустотілі ювелірні вироби. Адже виріб, наприклад ланцюжок, який виглядає на 80 грам не може важити всього на всього 10 грам. Пустотілі ланцюжки як правило звинять, як брязкальця. Будьте уважними.
Термін зношування прикрас залежить від ставлення господаря до них. Культура наших людей не передбачає акуратного ставлення до ювелірних виробів. Вони миють посуд, копають город, працюють, не знімаючи прикрас. Це спричиняє подряпини, мікротріщини й деформацію золотих та срібних виробів. Пошкоджені таким чином ювелірні вироби доводиться полірувати. Полірування передбачає зняття верхнього пошкодженого шару.
Якщо ж ваші прикраси втратили блиск, не поспішайте скористатися народними методами відбілювання золота й срібла. Найкраще — віднести у ювелірну майстерню на механічну обробку.
Ювеліри також застерігають, що серед золотих виробів тепер є дуже багато підробок.
Одне з них це циганське золото, в основі якого – звичайна бронза. В основному таке підробне золото розповсюджується не через продаж, а як спосіб розплатитися золотою печаткою чи іншою прикрасою натомість грошей. Неозброєним оком таку фальшивку не виявити. Лише за кольором воно трішки відрізняється. Проби на фальшивках є, але дуже незрозумілі. Щоб вас не обдурили, будьте дуже уважними і не піддавайтесь на спроби розрахуватися з вами золотими прикрасами.